logo

Galeria


 

Zamysłem otwarcia galerii jest pobudzanie wyobraAoni w kierunku dekorowania wnętrza naszych domów przedmiotami, które nie są dostępne w sklepach. Można tu obejrzeć, również nabyć, obrazy, lampy wiszące i stojące, witraże, postacie wykonane z kamieni zebranych na naszej plaży, rzeAoby z drewna, hafty i koronki stworzone przez profesjonalnych artystów i utalentowanych, okoliczych amatorów.
Znajdziemy tu również książkę z miejscowymi legendami oraz ciekawe zdjęcia.

 Twórcy, których prace zawsze znajdziemy w Galerii Domowej 1 :

                                                                                             malarstwo

Zdzisław Karbowiak z Rewy, ze Śledziowego Wzgórza, ur. w 1940 r

        Przybył tu z Gdyni. Z zawodu prawnik, od młodości artysta malarz z zamiłowania. Jest członkiem Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Ma na swoim koncie udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego pasją jest również malowanie koni, przyrody i martwej natury. Technika prac to olej i pastele. Lubi gawędzić i opowiadać kawały. Filatelista, kolekcjoner znaczków polskich.

 

 

 Bogumiła Gussmann z Gdyni ur. w 1947 r.       

        Nauczycielka fizyki na emeryturze. Realizuje swoje pasje: maluje obrazy, pisze wiersze, przygotowuje wystawy, ćwiczy jogę, gra w szachy. Rozwija swoje wrodzone talenty i myśli o różnych projektach artystycznych. Marzy o Prowansji, „by pochodzić ścieżkami, po których włóczyli się Zola, Cezanne, Wan Gogh i Dante, by przeżyć światowy zjazd Romów w Saintwe-Maries-de-la Mer z muzyką tysiąca skrzypiec nad różowymi od flamingów lagunami”. Wystawia swoje prace w Gdyni, Pucku, Rumii. Marząc o własnej galerii stworzyła ją w swoim mieszkaniu. Maluje techniką olejną, temperą i pastelami


Anna Barańska od kilku lat w Sopocie ur. w 1942 r.

        Jest metodykiem nauczania plastyki dla nauczycieli i aktywnym twórcą. Etap życia kiedy pracowała zawodowo związany był z Bielskem Białą. Po przeniesieniu się do Sopotu wystawia swoje prace w Sopocie i w Galerii Domowej 1 w Pierwoszynie. Pracuje techniką olejną i pastelową. Jej twórczość nastawiona jest na wyrażanie uczuć. Podejmuje różne tematy: pejzaż, portret, martwa natura. W jej malarstwie dominuje kolor. Pięknie opowiada o życiu duchowym, o aniołach, o uczuciach i jak to odnaleAoć w obrazach.

 

Czesława Kaczmarczyk z Rumii ur. w 1938 r.

        Maluje od 10 lat, po tym jak wyszła z ciężkiej choroby. Jest amatorem, ale ma potrzebę i pasję do malowania. Dom, w którym mieszka stał się niezwykłą galerią wypełnioną jej pracami malarskimi i różnymi skarbami znalezionymi na plaży jak kamyki, patyki i bursztyn. W swoich obrazach pokazuje piękno okolicy. Kocha pieski, ogród przydomowy i robienie nalewek. Wystawia swoje prace w Rumii i Gdyni. Maluje akrylem.

 

                                                                                                     rzeAoba 

Marian Bach z Gdyni, ur. w 1956 r.

        Jestem Kaszubem – mówi o sobie. Jest twórcą amatorem, ma talent potwierdzony licznymi nagrodami. RzeAobi w drewnie formy małe i bardzo duże: zwierzęta, ptaki, ryby i postacie aniołów i ludzi. Jest mistrzem uchwycenia gestów, mimiki twarzy, indywidualności postaci. Marzy o tym, aby krajobraz Kaszub, podobnie jak Mazur, upiększały drewniane rzeAoby na trawnikach, w parkach, wokół domów. W Pucku „U Budzisza” stoi rybak, który wyszedł spod Jego dłuta. Pracuje w bardzo skromnej szopie, obok domu, w którym mieszka i realizuje pasję swojego życia. Wystawia swoje prace na wielu festynach na Kaszubach.


 

 

 

                                                                              „Zaczarowany Swiat Kamieni”:

Bogdan Januszewski z Gdyni ur. w 1941 r.

        Wykonał kilkaset postaci z naturalnego tworzywa, obrabianego przez siły natury otoczaków zebranych na plaży. Amator, niespokojna dusza, wrażliwy na piękno natury, wszechstronnie uzdolniony, człowiek czynu. Całe zawodowe życie spędził na morzu, jako cieśla okrętowy marynarz, dzięki temu poznał świat, W każdej wolnej chwili tworzył: malował kopie znanych mistrzów malarstwa, zajmował się makramą tworząc maski i maszkary z sizalu, malował miniaturki na kafelkach, szydełkował, tkał obrazki, wycinał z papieru postacie z bajek, robił wisiorki z drewna i inne cudeńka. Pasją do odnajdywania piękna w kamykach znajdowanych na plaży zaraziła Go żona Wiesława. Razem z żoną grupuje postacie w kolekcje np. wędrowców, postacie orientalne, niezwykłe, narzeczeństwo, staruszków, kobiet w kapeluszach, aniołów. Wystawia swoje prace na jarmarkach, w Gdyni i w Rewie. W Galerii Domowej 1 w Pierwoszynie, Zaczarowany Świat Kamieni gości na stałe.